بازدید استاد غلامرضا راهپیما به همراه جمعی از دانشجویان دانشگاه سوره از قرآن بایسانقری

غلامرضا راهپیما,دکتر راهپیما,قرآن بایسانقری,نقطه الف

به گزارش «نقطه الف» روز دوشنبه ۲۹ آذرماه 95 جمعی از دانشجویان رشته های گرافیک و صنایع دستی دانشگاه سوره باتفاق استاد غلامرضا راه پیما از مجموعه قرآن نفیس بایسنقری که چندی پیش در کتابخانه و موزه ملک در تهران رونمایی گردید بازدید کردند.

استاد غلامرضا راه پیما ضمن این بازدید اهمیت این نسخه ارزشمند خوشنویسی دوره تیموری را برشمردند و  از خط محقق بعنوان یکی از زیباترین خطوط ایرانی برای نگارش قران کریم و کتیبه های گوناگون در معماری ایران یاد کردند .

ایشان‌با توجه به مرکزیت هرات در دوره پادشاهی تیموری ، بایسنقر بن شاهرخ بن تیمور را یکی از علاقمندان به هنر ایران زمین بویژه در خوشنویسی نام‌برده و خلاقیت و همت والای او را ستودند .

خط محقق

که یکی از خطوط اقلام سته ( شش گانه ) بشمار می آید از مشتقات خط ثلث است که با کشیدگی و رعنایی و ظرافت و دور کمتر و سطح بیشتر نسبت به خط ثلث ، دارای ارسال های ظریف و زیبایی در انتهای حروفی همچون ( ر ) . ( و ) .( میم ) .و دوایری که از حالت دایره و بیضی خارج شده و کمی تخت تر و مسطح تر هستند ، از ویژگی های بارز خط محقق به شمار می آید .

از دیگر ویژگی های بارز خط محقق میتوان به شکوه و عظمت اندام درشت حروف و کلمات ، فاصله منظم و یکدست و ساده بودن اشاره کرد.

بایسنقر میرزا ، شاهزاده تیموری در بیست ویکم‌ذی الحجه ۷۹۹ ه. ق . در هرات متولد شد .

وی نقش بسیار مهمی بعنوان حامی بزرگ هنر و معماری ایران ایفا کردو خود از خوشنویسان و کاتبان خوب دوره تیموری بشمار میآید که کتیبه معروف او متعلق به وی در صحن مسجد گوهرشاد با نام وی ثبت گردیده است .

وی در سن ۱۷ سالگی به عنوان والی منصوب شد و بیشترین اهمیت را به حوزه فرهنگ و هنر از خود نشان داد و بهترین هنرمندان را در مکتب هرات و کارگاه های هنری خویش  گرد هم‌آوردو کتب گوناگون و ارزشمندی را تهیه و از خود بیادگار گذاشت که معروف ترین آن همین‌نسخه قران معروف به قرآن بایسنقری است .

در پایان دانشجویان به اتفاق استاد راه پیما از مجموعه نسخ خطی و مجموعه خط و کتابت بازدید و ایشان همه علاقمندان را به بازدید از این مصحف ارزشمند وشریف توصیه کردند.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

هوالمعشوق

با نام او شروع میکنیم که تکیه بر غیر او ابلهی ست

چندی ست صورت جمال حضرت عشق برایمان جلوه نموده و همه انگشت بر دهان زیبایی را به نظاره نشستیم.

بر آن شدیم حیرت زدگان این راه در کنار هم جمع آئیم تا توانِ از کثرت به وحدت رسیدن را بیابیم، با هم، در کنار هم، از ابتدا تا انتها...

ایمان داریم دست خدا با جمعیت است و از قاعده ی لطف او انحراف اجتماع به دور.

عصر،عصر عجیبی است بین تمام ادوار، دستان خالیمان را به سوی اهل فضل و اهل دل دراز می کنیم.

باشد که یاریمان دهند، در ابتدای همه بعد از یاری جستن از خدا بر در انسان کامل میرویم.

باشد دست رد یه سینه مان نزنند که بعید است از وجود کاملشان.

نقطه الف

شما اینجا هستید: Home اخبار هنری بازدید استاد غلامرضا راهپیما به همراه جمعی از دانشجویان دانشگاه سوره از قرآن بایسانقری